کیف چرم دست دوز مرسانا کیف چرم دست دوز مرسانا
از اینجا عضو شوید
وارد شوید ثبت نام کنید

فروشگاه اَرژَن مارکت فروشگاه اَرژَن مارکت

ثبت نام

کیف چرم دست دوز مرسانا

وضعیت موجود
قیمت 199000 تومان
رتبه ی این کالا: 5.0

کیف چرم دست دوز مرسانا

کیف یکی از وسایل ضروری همه افراد به ویژه خانم ها است. اما برای آقایان و خانم ها مدل های مختلفی دارد و برای مکان های مختلف از کیف های متفاوت و مناسب آن مکان استفاده می شود. آسمونی در این بخش انواع کیف زنانه و انواع کیف مردانه به همراه کاربرد هر کدام از آن ها را برای شما عزیزان شرح می دهد.

کیف دستی زنانه یکی از اکسسوری‌های قدیمی است که امروزه کاربرد و نقش مهمی در دنیای مد دارد. هرچند استفاده از اصطلاح کیف دستی یا Handbag  به آغاز قرن بیستم میلادی باز می‌گردد اما تاریخچه کیف دستی زنانه و منشا پیدایش آن به چندین قرن پیش از آن بازمی‌گردد. در این دوران کیف‌های زنانه تغییرات بسیاری داشتند و از فرم‌های خیلی کوچک تا فرم کیسه‌ای، چمدانی و اشکال دیگر به مدل‌های متنوع امروزی رسیده‌اند. عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در این تغییرات و تحولات موثر بوده‌اند که هنوز هم تاثیر خود را می‌گذارند. در این مقاله بیشتر با تاریخچه کیف دستی زنانه و سیر تحول آن در چند قرن اخیر آشنا خواهیم شد.

 

  جهت بررسی بیشتر کالا و همچنین مطالعه مطالب بیشتر در مورد جواهردوزی روی لباس، به بخش درباره این کالا بیشتر بدانید، مراجعه بفرمایید.

 

تعداد
{{ quantity}}

درباره این کالا بیشتر بدانید

 تاریخچه کیف دستی زنانه و تغییر و تحول آن در طول تاریخ

کیف یکی از وسایل ضروری همه افراد به ویژه خانم ها است. اما برای آقایان و خانم ها مدل های مختلفی دارد و برای مکان های مختلف از کیف های متفاوت و مناسب آن مکان استفاده می شود. آسمونی در این بخش انواع کیف زنانه و انواع کیف مردانه به همراه کاربرد هر کدام از آن ها را برای شما عزیزان شرح می دهد.

کیف دستی زنانه یکی از اکسسوری‌های قدیمی است که امروزه کاربرد و نقش مهمی در دنیای مد دارد. هرچند استفاده از اصطلاح کیف دستی یا Handbag  به آغاز قرن بیستم میلادی باز می‌گردد اما تاریخچه کیف دستی زنانه و منشا پیدایش آن به چندین قرن پیش از آن بازمی‌گردد. در این دوران کیف‌های زنانه تغییرات بسیاری داشتند و از فرم‌های خیلی کوچک تا فرم کیسه‌ای، چمدانی و اشکال دیگر به مدل‌های متنوع امروزی رسیده‌اند. عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در این تغییرات و تحولات موثر بوده‌اند که هنوز هم تاثیر خود را می‌گذارند. در این مقاله بیشتر با تاریخچه کیف دستی زنانه و سیر تحول آن در چند قرن اخیر آشنا خواهیم شد.

تاریخچه کیف دستی مدرن

در اوایل دوره مدرن در اروپا کیف زنانه تنها برای یک منظور به کار می‌رفت؛ حمل سکه. این کیف‌ها خیلی کوچک بودند و از پارچه نرم یا چرم ظریف ساخته می‌شدند و بیشتر آقایان از آن استفاده می‌کردند تا خانم‌ها. در قرم هفدهم در اروپا گلدوزی یکی از هنرهای ضروری زنان به شمار می‌رفت و خانم‌ها حتما باید پیش از ازدواج این هنر را فرامی‌گرفتند به همین دلیل در این دوره کیف‌های گلدوزی شده زیبایی ساخته شده و توسط بانوان مورد استفاده قرار می‌گرفت. در قرن هجدهم فشن در اروپا با تاثیر از هنر یونان و روم باستان به سمت سادگی و فرم‌های لاغر و کشیده تمایل پیدا کرد (دوره نئوکلاسیسیسم) و خانم‌ها به کیف‌های ظریف‌تر و مرتب‌تر که ظاهری پف و شلخته نداشته باشد علاقه پیدا کردند و به این ترتیب کیف‌های قلاب دوزی معرفی شدند. این کیف‌ها از ابریشم یا مخمل تهیه می‌شدند و با یک بند جمع شده و با همان بند حمل می‌شدند. این کیف ابتدا در فرانسه محبوب شد سپس راه خود را به بریتانیا باز کرد و به عنوان "کیف ضروری" هم شناخته شد. این تنها ترند کیف تا آن زمان بود که توسط مردان مورد استقبال قرار نگرفت و به کیف مختص خانم‌ها تبدیل شد.

تولد کیف دستی بزرگ

در اوایل قرن نوزدهم با اختراع خط آهن و ارتباط کشورها با یکدیگر کیف‌های مدرن راه خود را به سراسر اروپا باز کردند. در این دوره با افزایش سفرهای ریلی استفاده از کیف‌های بزرگ و چمدان نیز بسیار باب شد چون کیف‌های معمولی برای حمل لوازم در سفر جای کافی نداشت. در سال ۱۸۴۱ یه تاجر انگلیسی به نام ساموئل پارکینسون متوجه شد که همسرش در سفر چندین کیف کوچک دستی حمل می‌کند بنابراین به سازندگان کیف، یک کیف بزرگ دستی سفارش داد تا همه وسایل خود را یکجا حمل کند. این کیف هرچند با انتقاداتی همراه شد و برخی معتقد بودند حمل کیف به این بزرگی و سنگینی برای خانم‌ها مناسب نیست اما به سرعت در اروپا محبوب شد و به تدریج فرم مدرن‌تری به خود گرفت و امروز هم در اشکال مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه کیف دستی در قرن بیستم

در قرن بیستم کیف‌ها فرمی عملکردی‌تر به خود گرفتند و به تدریج زنان بیش از مردان از کیف‌ها استفاده می‌کردند و کیف‌هایی که محفظه داخلی، قفل و چفت و بست فلزی داشتند وارد بازار شده و محبوب شدند. در این دوره کیف دستی به بخشی از لباس روزمره تبدیل شد و خانم‌ها چیزهای مختلفی در کیف خود می‌گذاشتند از لوازم آرایشی گرفته تا دوربین اوپرا و بادبزن دستی. در دهه ۱۹۲۰ با تحول دنیای فشن دیگری لزومی نداشت کیف‌ها کاملا با لباس‌ها ست باشند و فرم‌های ساده‌تر و شکیل‌تر باب شدند. در دوره جنگ جهانی دوم با کمبود منابعی مثل فلزات و چرم، ساخت کیف با محدودیت‌هایی مواجه شد و تولیدکنندگان به ساخت کیف از چوب و پلاستیک روی آوردند. در نیمه دوم قرن بیستم طراحان بزرگ و خانه‌های مد مثل شانل، لویی ویتون و هرمس به طراحی و تولید کیف‌های دستی پرداختند و مدل‌های جدیدی را ارئه کردند که تفاوتی اساسی با مدل‌های قدیمی داشت و خبر از دورانی جدید در صنعت مد می‌داد که به آن گسترش فرهنگ جوانان هم گفته می‌شد.

امروزه کیف‌های دستی از تنوع بسیار بالاتری برخوردار هستند چون محدودیتی از نظر کارکرد و عملکرد در آن‌ها وجود ندارد و طراحان می‌توانند خلاقیت خود را در آن‌ها اعمال کنند به همین دلیل در نیمه دوم قرن بیستم و قرن بیست و یکم مدل‌های بیشماری از کیف دستی زنانه را مشاهده‌کرده‌ایم که تعدادی از این مدل‌ها به نمادها و شاخصه‌های ماندگار فرهنگی هر دوره تبدیل شده‌اند. در قرن بیست و یکم کیف‌های زنانه را در هم مدل و قیمتی می‌توان یافت که عموما از مدل‌های اصلی و معروف برندهای معتبر کپی می‌شوند و به تولید می‌رسند اما مدل‌های اصیل و کلاسیک هنوز در بالاترین قیمت‌ها به فروش می‌رسند و محبوبیت خود را حفظ کرده‌اند.

انواع کیف زنانه و کاربرد آن ها

کیف مچی

سایز این مدل کیف کوچک بوده و در یک سمت آن دسته کوتاهی قرار دارد, این دسته سایزش به اندازه ای هست که دور مچ قرار گرفته و برای همین به آن کیف مچی گفته می شود. در ضمن این مدل از کیف به قدری سبک است که سنگینی آن مچ دست را خسته نمی کند. داخل آن تنها وسایل ضروری جا می گیرد و همچنین به جای کیف لوازم آرایش نیز استفاده می شود.

کاربرد: برای رستوران و مهمانی های شبانه.

کیف نامه ای

کیفی مسطح و چهار گوش که با یک رویه مثلثی شکل بسته شده و دسته ای نداشته و مخصوص حمل وسایل ضروری می باشد.

کاربرد: مناسب برای مراسم رسمی.

کیف دستی

دارای ابعاد و شکل هندسی چهار گوش بوده و تنها وسایل ضروری را می توان در آن قرار داد.

کاربرد: مناسب برای مهمانی ها و مراسم رسمی.

کیف فستیوال

این مدل کیف فرم کامل شده کیف دستی است با این تفاوت که دارای بند بلندی می باشد و این مدل بند ها برای این طراحی شده اند که ترجیحاً  روی شونه هایمان به صورت کج قرار بگیرند.

کاربرد: همانطور که از اسم این محصول پیداست (فستیوال به معنای جشنواره) این مدل کیف برای تمام جاهایی که قرار است آزادانه به گردش بپردازیم  مناسب می باشد چرا که در این فضاها نمی خواهیم کیف دست و پاگیر باشد.

کیف بولینگ

این مدل کیف ها از روی کیف های مخصوص ورزش بولینگ الهام گرفته شده اند. کیف های بولینگ وظیفه حمل توپ های بولینگ رو به عهده داشته و برای همین شکل چمدان مانندی دارند. این کیف ها دارای دو دسته نسبتاً کوتاه و یک دسته بلند در داخل کیف هستند.

کاربرد: بسته به سایز، مناسب برای استفاده در طول روز و گردش های اطراف شهر.

کیف دکتری

دارای دو دسته کوتاه و گوشه های دایره ای شکل است که در بخش داخلی کیف، جیب های متعددی وجود دارد. دهنه کیف جوری طراحی شده است که به راحتی نمی توان به وسایل داخل آن دسترسی داشت. همانطور که از اسمش پیداست این کیف مخصوص حمل وسائل و تجهیزات دکترها بوده و صرفاً به این دلیل طراحی شده تا وسایل و داروهای خود را با آن حمل کنند.

کاربرد: دارای ظاهری کلاسیک و رسمی ، مناسب برای محل کار.

کیف خرید

این کیف در بین خانم هایی که دائم در رفت و آمد هستند محبوب است و کاربرد زیادی دارد وحتی به نام کیف خرید نیز مشهور است. در سایز های متوسط و بزرگ، دارای دو دسته کوتاه یا بلند می باشد و بعضی از این مدل کیف ها دکمه یا زیپی برای بسته شدن ندارند.

کاربرد: این مدل کیف ها برای خرید های روزانه از سوپر مارکت و امثال آن مفید هستند چون به راحتی وسایل مختلفی رو می توان در این مدل از کیف ها، جا داد.

کیف هوبو

ظاهری بزرگ و حلالی شکل با فرمی خمیده و تنها یک دهنه برای باز شدن دارد همچنین این نوع از کیف دارای دسته ای برای قرار گیری روی شانه ها می باشد. معمولاً تمام برند های معروف از این مدل کیف در لیست محصولاتشون پیدا خواهد شد. راحت برروی شانه ها قرار گرفته و حمل آن هم بسیار آسان است. یکی از مزایای مهم این کیف این است که، می توان وسایل مختلفی را با ابعاد مختلف و معقول، در آن قرار داد.

کاربرد: در تمام مکان های غیر رسمی کاربرد دارد.

کیف ساحل

کیف های بزرگی که معمولاً  طول بلند تری نسبت به عرض دارند, شکل هندسی این کیف ها بصورت گوشه های گرد و یک بند برای قرارگرفتن روی شانه ها می باشد. از انواع این مدل کیف ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیف های رنگارنگی از جنس حصیر , بوریا و کنف.

کاربرد: شاید نام این کیف ها کمی گمراه کننده باشد و این فکر در سر بوجود آید که این نوع از کیف ها را حتماً باید لب ساحل استفاده کرد، اما استفاده آنها تنها به لب ساحل ختم نمی شود بلکه برای تفریحات، دورهمی و خرید روزانه نیز مناسب هستند. و حتی مدل های اسپرت تر آن نیز برای باشگاه های ورزشی استفاده می شود.

کیف ستچل

کیفی در سایز ها و اشکال مختلف که تا حدی عریض است و ممکن است یک یا دو بند بلند به همراه یک بند کوچک داشته باشد به صورتی که هم امکان قرارگیری روی شانه فرد را دارد و هم می توان آن را بصورت کج روی شانه و سینه انداخت. جیب ها و تقسیم بندی داخلی این کیف کاملاً با سازماندهی خاصی درست شده است و برای خانم هایی که دوست دارند کیف  زیبا و رسمی و در عین حال جادار داشته باشند، انتخاب بسیار خوبی است.

کاربرد: این کیف غیر رسمی محسوب می شود اما در مکان های نیمه رسمی مثل رستوران ها نیز کاربرد دارد.

کیف مسنجر

مسنجر یا به زبان پارسی پیام رسان است. شکل هندسی این کیف معمولاٌ مستطیلی بوده، داخل کیف بخش هایی تفکیک شده وجود داشته و دارای یک دسته بلند است برای اینکه رو شانه به صورت کج قرار بگیرد. به این علت این نام رو به خودش اختصاص داده برای نامه رسان ها که با دوچرخه یا موتور نامه ها را جابه جا می کنند بسیار راحت است.

کاربرد: مناسب برای کسانی که می خواهند تعدادی کتاب را حمل کنند و رابطه خوبی با کوله پشتی ندارند.

کیف دافل

استوانه کشیده ای که درب آن با زیپ باز یا بسته می شود، دارای یک عدد بند بلند برای شانه یا دو عدد بند کوتاه برای دست گرفتن است. این کیف بیش از هر کیف دیگری می تواند وسایل گوناگونی را در خودش جا دهد. اسم آن از روی اسم شهری در بلژیک گرفته شده و انتخاب اسم بدلیل این است که اولین بار در این شهر پارچه های ضخیمی را برای ساخت این کیف درست کردند.

کاربرد: مناسب برای باشگاه های ورزشی و گردش های خارج از شهر.

 

 انواع کیف مردانه و کاربرد آن ها

کوله

انواع مختلفی دارند و در مواردی مثل کوهنوردی یا رفتن به مدرسه و دانشگاه مناسب هستند. مزیت آن ها داشتن دو بند است که حرکت دست ها را آزاد می گذارد و همین قضیه مورد توجه علاقه مندان به کوله پشتی واقع شده است. جنس های زیادی وجود دارد که کوله ها از آن ها ساخته می شوند. پنبه، پلی استر، کرباس و برخی چرم ها از مواردی هستند که در ساخت کوله کاربرد دارند. کوله ها قیمت های متنوعی دارند و در انواع مختلفی عرضه می شوند. ولی اگر دوران دبستان را تمام کرده اید به شما پیشنهاد می کنیم از مدل های کلاسیک آن استفاده کنید.

کیف پستچی

دارای یک بند است و روی شانه قرار می گیرد و قسمت اصلی کیف پشت باسن شما می افتد. مناسب ترین گزینه برای حمل موارد سبکی مثل لپ تاپ و کتاب هاست. برعکس کوله ها که باید آن ها را درآورده و از محتویات داخلشان استفاده کنید این کیف ها را حین روی دوش بودنشان می توانید از محتوایتشان استفاده کنید. مناسب هوای گرم هستند زیرا برعکس کوله ها برخورد کمی با بدن شما دارند. اکثر آن ها از کرباس یا کتان یا چرم ساخته می شوند. مناسب بازه های کم زمانی هستند زیرا اکثرا موافق این قضیه هستند که حمل آن ها از کوله ها سخت تر و انرژی گیرتر است. مدل های چرمی آن ها رسمی تر هستند ولی برای دانشجویان و اساتید جنس های دیگر هم بسیار عالی است. بهتر این است که با پیراهن، شلوار رنگی و بوت ست شود. پوشیدن آن ها با کت یا بلیزر توصیه نمی شود.

کیف مسافرتی (ساک)

این مدل کیف مردانه که مدل های اصلی آن در کشور بلژیک تولید می شوند کیفی است که مخصوص باشگاه است و مناسب و جادار برای وسایل ورزشی و وزنه هاست. از ساک های ورزشی با قیمت پایین شروع می شوند و تا کیف های مسافرتی بسیار جادار و با قیمت بالاتر نیز ادامه دارند.

کیف مناسب محل کار

در واقع استفاده از آن ها توسط وکلا بود ولی امروزه تنها وکلا از آن ها استفاده نمی کنند و در تمام دنیای حرفه های مختلف پخش شده است. زیباترین و پر طرفدارترین مدل آن ها مدل های چرمی است که چرم های سبک تر در آن ها تیپ و استایلی مدرن برای شما می سازد. معمولا برای نگهداری از اسناد و مدارک استفاده می شود و کاربردهای زیاد دیگری ندارد. برای حمل چیزهای زیاد و سنگین ساخته نشده است و باید با آن ملایم برخورد کنید. ضمنا اگر یکی داشته باشید خیلی مهم دیده می شوید. جنس چرم در آن ها مهم است. اگر می خواهید مدلی انتخاب کنید به دنبال چرمی مرغوب باشید که با کت و شلوار شما زیبایی خاصی داشته باشد.

چرم

چرم، ماده ای طبیعی، بادوام و منعطف است که از دباغی پوست خام جانوران، به‌ویژه گاو به‌دست می‌آید. فرایند دباغی، پوست فسادپذیر را به یک مادهٔ طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند. چرم در تلفیق با چوب، پایهٔ فناوری باستانیان را شکل می‌داده‌است.

صنعت چرم و صنعت خز با هم متفاوت‌اند. این تفاوت از اهمیت مواد خام مورد استفاده در هر کدام پیداست. مواد خام مورد استفاده در صنعت چرم، محصولات فرعی صنعت گوشت هستند؛ در حالی‌که گوشت ارزش بیش‌تری از پوست دارد. مواد خامی که در صنعت خز به‌کار گرفته می‌شوند، ارزش بیش‌تری از گوشت دارند و به همین خاطر گوشت به عنوان یک محصول جانبی تلقی می‌شود.

تاکسیدرمی امکان استفاده از پوست حیوانات را به انسان می‌دهد، البته مهم‌تر از پوست‌شان، سر و بخشی از پشت آن‌هاست. پوست‌های خام در ساخت چسب و ژلاتین هم کاربرد دارند. چند راه وجود دارد که در نتیجهٔ آن‌ها، پوست جانور به یک مادهٔ انعطاف‌پذیر و محکم به نام چرم تبدیل می‌شود.

از چرم برای ساخت محصولات متنوعی از قبیل: کفش، لباس، کیف، جلد کتاب، مبلمان و… استفاده می‌شود.

کاربرد چرم

چرم، کاربردهای مختلفی دارد. اما استفاده از چرم در ساخت کاپشن، کیف و کفش بیشتر است. کاربردهای چرم:

  • پوشاک مانند شلوار، کراوات، دستکش، کت، کاپشن و کفش، کمربند
  • وسایل جانبی مانند کیف، جاکلیدی

بازار جهانی پوست و چرم

بحران اقتصادی اواخر دهه ۲۰۰۰ تأثیر زیادی بر روی بازارهای جهانی پوست و چرم داشته‌است. از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ میزان تولید به دلیل بحران اقتصادی در حدود ۰٫۵٪ و قیمت‌ها تا ۳۰٪ افت داشته‌اند. از سال ۲۰۱۲ قیمت‌ها ثابت شده و با رشدی که در سال‌های پس از بحران داشته، قیمت‌ها به بالای دوران قبل از بحران رسیده‌است.

مسائل زیست‌محیطی

در سال ۲۰۰۹ شرکت نایک و تیمبرلند خرید چرم از بخش‌های جنگل‌زدایی شدهٔ جنگل‌های آمازون را متوقف کردند. این عمل تنها چند هفته پس از گزارش سازمان صلح سبز صورت گرفت که نشان می‌داد گله‌های دام‌داری‌های منطقهٔ آمازون باعث تخریب جنگل‌های آمازون می‌شوند.

رنگ آمیزی چرم

چرم در دنیا به دو شیوه کلی تولید می‌شود؛ یا با استفاده از مواد کرومی، یا با استفاده از مواد گیاهی. در روش نخست (کرومی)، فضاهای بین‌سلولی سطح پوست خام با استفاده از مواد شیمیایی کرومی رنگ‌دهی می‌شود. شیوه استفاده از مواد کرومی از شیوه‌های سنتی تولید چرم است و تا سال‌های اخیر، عمده چرم تولیدی جهان با همین روش تولید می‌شد. اما امروزه در اروپا و آمریکا نه تنها استفاده از این روش ممنوع شده‌است، بلکه محصولات چرمی‌ای که با چرم‌های کرومی تولیدشده‌اند، اجازه حضور در بازار این کشورها را پیدا نمی‌کنند و عمدتاً برای مصرف در کشورهای جهان سوم تولید می‌شوند.

کروم یک فلز سنگین است که هم به محیط زیست و هم به سلامت انسان آسیب می‌رساند؛ این آسیب‌رسانی سبب شده‌است طی سال‌های اخیر، دولت‌های کشورهای پیشرفته تولیدکنندگان چرم و محصولات چرمی را به استفاده از مواد گیاهی برای تولید چرم و محصولات چرمی تشویق کنند. این در حالی است که در ایران، در خصوص آسیب‌رسانی و مضرات چرم‌های کرومی اطلاع‌رسانی صحیحی انجام نشده و قانونی نیز برای محدود کردن استفاده از این نوع چرم وجود ندارد.

تاریخچه چرم در ایران

در ایران نوشته‌هایی مربوط به پس از حملهٔ مغول، از خواجه رشید الدین، نشان‌گر آنست که تجارت چرم و پوست در ایران پررونق بوده‌است، این اسناد گواه شهرت برخی شهرها مانند تبریز و شیراز در این دوره است. در دورهٔ قاجار، همدان مرکز مهم تولید نوعی چرم، معروف به «چرم همدانی» بوده‌است، که از پوست گوسفند تهیه می‌شد. در سال ۱۲۶۷ از جمله کارهایی که امیر کبیر به نمایشگاهی در لندن فرستاد، پوست بوده‌است. به علاوه در این دوره صادرات پوست و چرم، از اغلب شهرهای ایران به روسیه و عثمانی و هند رونق بسیار داشت. علاوه بر همدان، شهرهای تبریز و اصفهان نیز در تولید و صادرات چرم سهم به‌سزایی داشته‌اند. اولین کارخانه چرم سازی ایران در سال ۱۳۰۸ شمسی در شهر تبریز بنا شد و پس از آن در همدان، تهران و اصفهان نیز کارخانه‌هایی تأسیس شد. در سال ۱۳۱۱ نخستین کارخانه ماشینی و مدرن چرم سازی در همدان توسط اردشیر یگانگی بنیان گذاشته شد. تاریخ فعالیت واقعی صنعت چرم سازی در ایران را باید از تاریخ فعالیت صنعت چرم در همدان محاسبه کرد. از آن پس این صنعت به تدریج در کشور توسعه یافت به گونه‌ای که تعداد کارخانه‌های چرم سازی از یک کارخانه در سال ۱۳۱۱ به ۲۲ کارخانه در سال ۱۳۲۲ افزایش یافت.