شال نخی سحر شال نخی سحر
از اینجا عضو شوید
وارد شوید ثبت نام کنید

فروشگاه اَرژَن مارکت فروشگاه اَرژَن مارکت

ثبت نام

شال نخی گالری سحر

وضعیت موجود
قیمت 65000 تومان
رتبه ی این کالا: 5.0

 

روسری

روسری پارچه‌ای معمولاً سه گوش یا چهارگوش (به صورت سه تا شده) است که بیشتر روی سر یا گردن پوشیده می‌شود. روسری ممکن است به منظور رعایت حجاب اسلامی، گرما، تمیزی یا برای زیبایی پوشیده شود.

معمولاً هرچه قواره روسری بزرگتر باشد، بهتر و راحت تر است، مگر آنکه بزرگی زیاد برای فصل گرما مناسب نباشد.

انواع روسری

روسری نخی این روسری ها با قواره های بزرگ برای تابستان خیلی مناسب‌اند. خنک و سبک هستند و باعث نمی‌شوند سر و موها عرق کند.

روسری پلیسه

روسری مامی

روسری حریر کرپ:

روسری های حریرکرپ نازک و سبک هستند. البته به دلیل رنگ های مات پارچه های حریرکرپ، نازکی آنها موجب نمی شود موهای تان پیدا باشد. این روسری ها خنک و لطیف هستند و برای استایل مهمانی های دوستانه گزینه خوبی خواهند بود.

روسری ساتن ابریشم

روسری لمه دار
شال و روسری های لمه دار انتخابی ایده‌آل برای بانوانی است که می خواهند متفاوت و شیک باشند. این مدل شال و روسری ها با لمه های درخشان باعث جذابیت و زیبایی هرچه بیشتر شما می شوند. براق بودن رشته نخ های لمه این طرح شال و روسری توجه دیگران را به شما جلب خواهد کرد. پس اگر دوست دارید بیشتر دیده شوید روسری لمه دار سر کنید.

 

 جهت بررسی بیشتر کالا، به بخش درباره این کالا بیشتر بدانید، مراجعه بفرمایید.

 

 

تعداد
{{ quantity}}

درباره این کالا بیشتر بدانید

 

شال

شال (به انگلیسی: Scarf) یکی از پوشیدنی‌ها است که بیشتر به دور گردن یا کمر پوشیده می‌شود. کلمهٔ شال در اصل به معنای نوعی پارچهٔ پشمی یا کرکی است که در قدیم در شهرهای کرمان و مشهد و خلخال بافته می‌شده و برای دوختن پالتو و لباس‌های زمستانی از آن استفاده می‌شده است.

انواع شال زنانه:

  • شال نخی ساده
  • شال پلیسه
  • شال لمه دار
  • شال شنی

هنگامی که در فکر خرید هدیه ای کوچک برای همسر، مادر و یا دوست تان هستید، خرید یک شال زنانه می تواند گزینه خوبی برای هدیه دادن باشد. زیرا علاوه بر اینکه یک هدیه مقرون به صرفه است، در خرید شال نیازی به دانستن سایز نیست، و با توجه به تنوع رنگ و طرح های بسیار، کافیست یک مورد مطابق سلیقه فردی که می خواهید به او هدیه دهید، را انتخاب کنید. به شالی که بر گردن می‌اندازند، شال‌گردن گفته می‌شود. شال‌های کشمیری از قدیم معروف بوده‌اند.

 سوزن دوزی

 یکی از قدیمی ترین و خلاقانه ترین هنر و صنایع دستی ایران زمین، سوزن دوزی می باشد. این هنر مخصوص ایران بوده و نوعی بافت نخ و سوزن بر روی پارچه می باشد. سوزن دوزی بیش از سایر استان های ایران، در استان های سیستان و بلوچستان، اصفهان، لرستان، شمال کشور (مخصوصاً ترکمن ها)، خراسان و یزد رواج داشته و می توان به جرات گفت این استان ها، هنر سوزن دوزی را زنده نگه داشته اند.

با توجه به تفاوت فرهنگ ها در استان های ذکر شده، هنر این عزیزان نیز کمی خود را متفاوت نمایش می دهد و در کارهای سوزن دوزی آنها می توان تفاوت هایی در رنگ، طرح و نوع دوخت مشاهده کرد. بطورکلی در حال حاضر می توان مهد هنر سوزن دوزی را استان سیستان بلوچستان دانست که این هنر توسط شیرزنان بلوچ تولید می شود. در این میان خالی از لطف نیست اگر این مهم ذکر شود که شهرستان ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن دوزی، در سال 1397 ثبت شده و این استان دارای نوع خاصی از سوزن دوزی می باشند که به آن سوزن دوزی بلوچی و یا بلوچی دوزی نیز می گویند. بسیاری از طرح هایی که این زنان بوجود می آورند، ناشی از خلاقیت های ذهنی آنها است که این ذهن بیشتر بیانگر رویاهای این زنان می باشد.

طرح های سوزن دوزی اصیل و خالص بلوچی  را می توان بر روی لباس پادشاهی فرح دیبا نیز یافت که در همان دوران، سوزن دوزی از نوع بلوچی، توسط سازمان یونسکو، مهر اصیل بودن دریافت کرد.

تعدادی از شال های پر فروش ارژن مارت عبارتند از:

شال سوزندوزی بلوچدوزی

شال سوزندوزی بلوچدوزی پرکار

شال سوزندوزی بلوچدوزی آسگلد

شال و کالج سوییت هیچ دستینه

تاریخچه

شاید وقتی گفته می شود مهد سوزن دوزی استان سیستان و بلوچستان است، این فکر به ذهن خطور کند که برای اولین بار نیز این هنر ارزشمند در سیستان و بلوچستان ابداع شده است. در واقع این چنین نبوده و حدود 8000 سال قبل، سوزن دوزی توسط ساکنین غار کمربند (این غار در اطراف بهشهر و کنار دریای خزر می باشد) ابداع شد. مسلماً وسائل و تجهیزاتی که امروزه ما استفاده می کنیم در آن زمان قابل دسترس و مصرف نبوده پس آنها چگونه سوزن دوزی می کردند؟

این افراد مانند دیگر ساکنان سرزمین، به کشاورزی و چوپانی مشغول بودند و با پرورش بز و گوسفند و سپس کوتاه کردن پشم آنها، به اصطلاح امروزی پارچه هایی را درست کرده و سوزن آنها نیز تکه ای از شاخه درختان بود که آن را تیز می کردند. در همان دوران و در غرب فلات ایران (چتل هیوک واقع در ترکیه)، بافندگی رواج یافت و با توجه به حفاری های باستانی انجام شده، آثار تجهیزات آنها نیز هنوز باقیمانده است که بصورت سنگواره در موزه نگهداری می شوند. کمی بعد در اطراف کاشان (تپه سیلک)، مدارکی دال بر بافندگی و نخ ریسی یافت شده است که مربوط به 200 الی 300 سال قبل از تاریخ ابتدایی می باشد.

با گذشت زمان و حملات مختلف کشورهای همسایه و اعراب به ایران، این هنر نیز دستخوش تغییر شد اما مانند زبان فارسی، روح آریایی خود را حفظ کرده و با توجه به اتفاقات تلخ بسیار در دوران، همچنان می توان روح و اصالت ایرانی آن را حس کرد.

نحوه دوخت

شاید یکی از مهمترین سوال ها برای افرادی که آشنایی با این هنر ارزشمند ندارند و یا آشنایی کمی دارند، این باشد که سوزن دوزی چه تفاوتی با روش های دوخت دیگر دارد؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید شیوه دوخت را توضیح داد و سپس تفاوت بین سوزن دوزی و دوخت های معمولی دیگر، خود را نمایش خواهند داد.

در سوزن دوزی، با استفاده از سوزن، قلاب و نخ های رنگی متفاوت، عملیات دوخت بصورت دستی یا با چرخ بر روی پارچه های ساده یا طرحدار انجام می شود اما یکی از مهمترین تفاوت هایی که این هنر را ارزشمندتر از هنرهای دوخت دیگر می کند، دقت و ظرافت خاص در تولید و دوخت محصولات سوزن دوزی شده می باشد. تفاوت مهم دیگر، اصیل بودن و وجود روح ایرانی بودن آن است چرا که فرایند دوخت نه توسط ماشین بی جان و روح بلکه توسط دستان یک فرد هنرمند و ذهن و روح بیدار و هوشیار او دوخته شده است.

یکی از ابزارهای پرکاربرد برای سوزن دوزی، قاب مستطیل یا دایره ای شکل جهت صاف نگه داشتن پارچه است که به آن "کارگاه گلدوزی" نیز می گویند. پارچه های مصرفی متنوع و از جنس کتان، زربافت، ابریشم، پشم و پنبه می باشد که بر روی آنها از نخ هایی با جنس ابریشم، پشم، الیاف مصنوعی، گلابتون، ملیله، سرمه و نقده استفاده می کنند.