کتاب اثر مرکب کتاب اثر مرکب
از اینجا عضو شوید
وارد شوید ثبت نام کنید

فروشگاه اَرژَن مارکت فروشگاه اَرژَن مارکت

ثبت نام

کتاب اثر مرکب

وضعیت موجود
قیمت 30000 تومان
رتبه ی این کالا: 5.0

کتاب اثر مرکب

 نقد و بررسی اجمالی

کتاب اثر مرکب، مضمون و هدف گذاری آن به نحوی است که مدیر، کارمند، مرد، زن، پیر، جوان و هر مخاطبی در هر قشر و سن و شغل و حرفه ای بتواند به فراخور نیازش از آن بهرمند شود و برای موفقیت و تداوم موفقیت به آن نیازمند باشد. تا آنجا که نویسنده در مقدمه کتاب ادعایی بزرگ می ‌کند و می‌ گوید: مهم نیست چه چیزی یاد می گیرید یا از چه استراتژی و تاکتیکی استفاده می کنید، موفقیت در نتیجه اثر مرکب به دست می آید. از جهاتی، کتاب «اثر مرکب» نوشته ‌ی «دارن هاردی» را می‌ توان جان کلام کتاب‌ هایی دانست که در دهه ‌های گذشته در زمینه‌ ی توانمند سازی و رسیدن به موفقیت منتشر شده‌ اند. شاید به همین خاطر باشد که شماری از نام ‌آورترین اساتید جهانی این رشته، نظرشان را در مورد این کتاب نوشته ‌اند و همگان را به مطالعه ‌ی دقیق و حتی چند باره ‌ی آن دعوت کرده ‌اند. فلسفه و تفکر پشت این کتاب می ‌تواند به حدی اثرگذار شود و تحول ایجاد کند که هیچ بعید نیست در سال‌ های آینده گروه‌ هایی در فضاهای آنلاین و آفلاین شکل بگیرند که حامل اندیشه‌ ی اثر مرکب باشند. این کتاب درباره ی موفقیت است و آن چه برای دستیابی به موفقیت، واقعا لازم است. وقت آن رسیده که کسی این موضوع را رک و راست به شما بگوید. مدتی طولانی ست که به بازی گرفته شده اید و فریب خورده اید. هیچ فرمول مخفی، نوش داروی سحرآمیز یا راه حل سریعی برای موفقیت وجود ندارد. شما هیچ وقت با روزی دو ساعت وقت گذراندن در اینترنت، به درآمد دویست هزار دلاری نمی رسید. هیچ وقت نمی توانید پانزده کیلوگرم از وزن تان را در یک هفته کم کنید، با مالیدن یک کرم روی صورت تان، بیست سال جوان تر نمی شوید، نمی توانید با خوردن یک قرص، زندگی زناشویی تان را درست کنید و موفقیت بادوام و پایدار را هم با هر برنامه ای که برای واقعی بودن بسیار عالی به نظر می رسد، به دست نمی آورید. خیلی خوب می شد اگر می توانستید موفقیت، شهرت، عزت نفس، روابط خوب، سلامتی و آسایش و رفاه خودتان را در یک بسته ی ظریف و زیبای صدفی از فروشگاه محله تان بخرید. ولی موفقیت در این دنیا این طوری به دست نمی آید. ما دائم با ادعاهای مهیج فزاینده ای درباره ی پولدار شدن، خوش اندام شدن، جوان تر شدن، جذاب تر شدن و... بمباران می شویم و معمولا همه ی آن ها ادعاهایی یک شبه با تلاش کم و پرداخت مثلا فقط ۹۵ /1۹ دلار هستند. این پیام های بازاریابی تکراری، احساس و درک ما را درباره ی آن چه که برای رسیدن به موفقیت لازم است، تحریف می کنند. ما بینش مان را درباره ی اصول ساده اما عمیقی که برای موفقیت لازم و ضروری هستند، از دست داده ایم. من از این موضوع، خسته و کلافه شده ام. دیگر نمی توانم کنار بنشینم و ببینم که این پیام های بی معنی و نابخردانه، مردم را منحرف می کنند. من این کتاب را به این خاطر نوشتم که شما را برگردانم به اصول اولیه. می خواهم به شما کمک کنم تا از این اغتشاش و درهم ریختگی خلاص شوید و روی همان اصول اساسی تمرکز کنید که واقعا مهم هستند. شما می توانید بلافاصله اصول موفقیت اثبات شده با زمان و تمرین هایی را که در این کتاب است، به کار بندید تا نتایجی پایدار و قابل سنجش به وجود آورید. می خواهم به شما یاد دهم که چگونه قدرت اثر مرکب را مهار کنید؛ همان سیستم عاملی که زندگی شما را اداره می کند؛ چه در جهت بهترشدن و چه در جهت بدترشدن. اگر از این سیستم... کتاب حاضر را انتشارات «داریوش» منتشر کرده است و توسط هافکو در اختیار شما دوستداران کتاب و کتابخوانی قرار می گیرد.
تعداد
{{ quantity}}

درباره این کالا بیشتر بدانید

معرفی، نقد و بررسی کامل کتاب خودت را به فنا نده

معرفی کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی

نویسنده کتاب اثر مرکب دارن هاردی یکی از سخنرانان انگیزشی بسیار معروف در امریکا است همچنین وی ناشر و دبیر مجله موفقیت در آمریکا می باشد او یکی از کار آفرینان بزرگ است که با صدها نفر افراد مشهور و موفق مصاحبه کرده است به علاوه دارن هاردی با راه اندازی برنامه های تلویزیون سعی کرده اصول موفقیت رابه گوش بسیار از افراد برساند.
آیا دنبال کسب موفقیت هستید ؟
میخواهید از آنچه که امروز هستید موفق تر شوید
حتی موفق تر از آنچه تابه حال تصور می کردید که امکان دارد؟این کتاب در همین زمینه است به دست آوردن موفقیتی فراتر از تصور.
 این کتاب درباره ی مطالبی ست که واقعا مهم هستند و هیچ گونه مطالب اضافی و بیهوده ای در آن وجود ندارد چه چیزهایی واقعا کارساز واقع می شوند و به کار می آیند؟ کدام اصول اولیه و اساسی هستند که وقتی روی آن ها متمرکز شوید و مهارت پیدا کنید سیستم عاملی را به وجود می آورند که می تواند شما را به اهداف مورد نظرتان برساند و به شما کمک کند تا به شیوه ی دلخواهتان زندگی کنید؟
 در این کتاب همان اصول وجود دارد آن ها سیستم عاملی را ایجاد می کنند به نام اثرمرکب قبل از این که ادامه ی کتاب را بخوانید یک هشدار می دهم کسب موفقیت سخت است این فرآیند پرزحمت ،ملال آور و بعضی وقت ها حتی خسته کننده است.
 پولدار شدن ،نافذ و جهانی شدن در رشته و زمینه ی خودتان ،آهسته و دشوار اتفاق می افتد اشتباه برداشت نکنید با پیروی از این اصول و مراحل ،تقریبن بلافاصله نتایج آن را در زندگی تان می بینید.
 ولی اگر از کار ،نظم و تعهد گریزان هستید همان بهتر پای تلویزیون بنشینید و به تبلیغاتی که سرشار از شعارها ووعده های موفقیت یک شبه ی مشتری پسند هستند امید ببندید.
 البته اگر یک کارت اعتباری پر از پول دارید حرف آخر این که شما همین حالا تقریبن تمام چیزهایی را که برای موفقیت می خواهید می دانید شما به یادگیری چیزهای بیش تر احتیاجی ندارید اگر کل چیزی که می خواهیم داشتن اطلاعات بیش تر بودپس هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد باید در یک عمارت مجلل زندگی کند و عظلاتی پولادین داشته و کاملا خوشحال و سعادتمند باشد.
 اطلاعات جدید یا بیش تر چیزی نیست که شما به آن احتیاج دارید بلکه شما یک برنامه ی عملی جدید می خواهید وقت آن رسیده که رفتارها و عادت های جدیدی را در خودتان خلق کنید که شما را از کارشکنی و خرابکاری دور کند وببرد به سمت موفقیت.
 
 فصل اول: اثر مرکب در عمل 
اصلا اهمیتی ندارد که چقدر باهوش هستید باید نداشتن تجربه،مهارت،هوش یا توانایی های ذاتی را با تلاش زیاد و سخت کوشی جبران کنید اگر رقیب شما باهوش تر،با استعدادتر،یا با تجربه است فقط لازم است سه یا چهار برابر سخت کوش تر از او باشید تا بتوانید شکست اش دهید.
 خیلی ها فریب سادگی اثر مرکب را می خورند و خیلی زود از آن خسته می شوند بعد از هشت روز دویدن دست می کشند چون هنوز هم اضافه وزن دارند یا بعد از شش ماه تمرین یادگیری نواختن پیانو را رها می کنند چون به جز در یک نت ساده هنوز در چیز دیگری مهارت پیدا نکرده اند.
 چیزی که آن ها نمی دانند این است که این گام های کوچک و به ظاهر ناچیز که پیوسته و در طول زمان انجام می شوند یک تفاوت بنیادین ایجاد می کنند .
 مشکل ترین جنبه ی اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از این که بتوانیم نتایج آن را ببینیم مدت زمانی را به طور پایدار و موثر در آن زمینه تلاش کنیم.
 نیاکان ما این موضوع را می دانستند و بنابراین وقت شان را صرف دیدن برنامه های تبلیغاتی تلویزیون نمی کردند همان برنامه هایی که دائم درباره ی مسائلی ازاین دست صحبت می کنند که چگونه در ۳۰روز اندامی خوش فرم داشته باشیم یا این که در شش ماه یک قلمروی املاک و مستغلات برای خودمان ایجاد کنیم.
 شرط می بندم که نیاکان شما در طول زندگی شان هر شش روز هفته را با استفاده از مهارت هایی که در جوانی شان آموخته بودند از طلوع تا غروب خورشید کار می کردند آن ها می دانستند که راز موفقیت سخت کوشی ،نظم و عادت های خوب است. وقت آن است که اگر برای نجات کشورمان هم نه ،حداقل برای موفقیت بیش تر و پیشرفت خودمان هم که شده ،شخصیت مان را تغییر دهیم و ایده های بی خود و الکی آگهی های تلویزیون را که شبیه غول چراغ جادو هستند باور نکنید.
 می توانید روی مبل تان بنشینید و با فرستادن انرژی منتظر جذب چک های پول به صندوق پستی تان باشید کریستال های بلوری را به هم بمالید روی آتش راه بروید از مکاتب عرفانی دو هزار ساله استفاده کنید و وردهای جادویی بخوانید. ولی خیلی از آن ها آگهی های گمراه کننده ای هستند که با چنگ زدن به ضعف های تان شما را فریب می دهند موفقیت واقعی و بادوام تلاش می خواهد و صد البته تلاش زیاد. وقتی شیوه ی کار اثر مرکب را فهمیدید دیگر برای راه حل های سریع یا شانسی تلاش نخواهید کرد خودتان را با این باور ها گول نزنید که مثلا یک ورزشکار فوق العاده موفق زندگی اش را صرف هزاران ساعت تمرین های خیلی سخت و منظم نکرده است.
 او برای تمرین کردن صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شود و در حالی که دیگران از تمرین کردن دست می کشند به تمرین مداوم ادامه می دهد او با سختی های محض ،سرخوردگی از شکست ،تنهایی،سخت کوشی و ناامیدی مقابله می کند تا در نهایت به مقام اول می رسد.
 تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام پیوسته ی کارهای معمولی ،غیر جذاب ،غیر مهیج و بعضی وقت ها نظم و ترتیب های سخت روزانه ای ست که در طول زمان ،مرکب شده اند در ضمن بدانید که نتایج مدنظر ،زندگی دلخواه و شیوه ی زندگی رویایی تان وقتی اتفاق می افتد که اثر مرکب را به خدمت بگیرید
 مشکل ترین جنبه ی اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از این که بتوانیم نتایج آن را ببینیم مدت زمانی را به طور پایدار و موثر در آن زمینه تلاش کنیم

فصل دوم کتاب اثر مرکب: انتخاب ها

انتخاب ها می توانند بهترین دوست یا بدترین دشمن مان باشند می توانند ما را به اهداف مان برسانند یا اینکه بفرستندمان به کهکشانی بسیار دور هر چیزی که در زندگی شماست به این دلیل وجود دارد که قبلا در مورد چیزی یک انتخاب کرده اید. انتخاب ها ریشه ی هر کدام از دستاورد های شماست .هر انتخاب تان رفتاری راشروع می کند که به مرور زمان به یک عادت تبدیل می شود . اگر انتخاب بدی کنید مجبورید دوباره همه چیز را از اول شروع کنید و انتخاب های جدیدی کنید که اغلب سخت تر هستند. اگر اصلا انتخابی نکنید در واقع انتخاب کرده اید که دریافت کننده ی منفعلی از هر چیزی باشید که سر راه تان قرار می گیرد در واقع شما انتخاب هایی می کنید و بعد انتخاب های تان شما را می سازند هر تصمیمی هر چند کوچک و بی اهمیت مسیر زندگی تان را عوض می کند .
 تصمیم های به ظاهر ناچیز و بی اهمیت می توانند شما را از مسیر موفقیت کاملا منحرف کنند چون شما متوجه نیستید از اقدام های کوچکی که شما را از مسیرتان دور می کنند غافل می مانید یا در آن غرق می شوید. اثر مرکب در حال تاثیر گذاری است. اثر مرکب همیشه عمل می کند ولی دراین مورد اثر مرکب علیه شما عمل می کند
 چون اصلا حواستان به آن نیست . شما صد درصد مسئوولیت زندگی تان را به عهده دارید شما به تنهایی مقابل کارهایی که انجام می دهید و نمی دهید یا نحوه ی واکنش به اتفاقاتی که برایتان رخ می دهند مسئول هستید.
 
هرتصمیمی هر چند کوچک و بی اهمیت مسیر زندگی تان را عوض می کند
 
شاید که اعتقاد دارید که واقعابد شانس هستید اما در واقع این عذر و بهانه ای بیش نیست فرق بین ثروتمند افسانه ای شدن ،خوشحالی و سلامت با ورشکستگی ،افسردگی و بیماری در انتخاب های شما در زندگی تان نهفته استهیچ چیز دیگری باعث این تفاوت نمی شود نکته ای در مورد شانس وجود دارد و آن این است که همه ی ما خوش شانس هستیم اگر سالم و تندرست هستید و کمی غذا در یخچال خانه تان دارید. شما فوق العاده خوش شانسید هر کسی این فرصت را دارد که خوش شانس باشد چون فراتر از داشتن سلامتی و معاش برای زندگی ،شانس ،واقعا به مجموعه ای از انتخاب ها بستگی دارد.
جیم ران می گوید :
روز پایان کودکی و شروع بزرگسالی روزی ست که مسئولیت کل زندگی ات را بر عهده می گیری
از امروز به بعد تصمیم بگیرید که صددرصد مسئوولیت زندگی تان را برعهده بگیرید تمام عذر و بهانه هایتان را نابود کنید این واقعیت را بپذیرید که وقتی مسئوولیت شخصی انتخاب هایتان را برعهده بگیرید از بند انتخاب هایتان رها می شوید.
جنبه ای از زندگیتان را که میخواهید در آن به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید انتخاب کنید:
آیا میخواهید پول بیشتری در حساب بانکی تان داشته باشید ؟یا رابطه ی بهتر با همسر و فرزندان؟
 در ذهنتان جایی را مجسم کنید که در آن جنبه از زندگی تان در حال حاضر حضور دارید حالا جایی را مجسم کنید که میخواهید در آن باشید ثروتمندتر،شادتر یا هرچیز دیگر اولین قدم برای تغییر آگاهی است. اگر می خواهید از جایی که هستید به جایی که میخواهید باشید برسید نقطه ی شروع تان باید آگاهی از انتخاب هایی باشد که شما را از هدف مد نظرتان دور می کنند. باید درباره ی هر انتخابی که امروز می کنید کاملا آگاه شوید تا بتوانید برای حرکت روبه پیشرفت شروع به انتخاب های هوشمندانه تری کنید برای کمک به شما در آگاه شدن از انتخاب های تان از شما می خواهم اقداماتی را شناسایی کنید که به جنبه از زندگی تان مربوط هستند که می خواهید بهبود بخشید و بعد اطلاعات مربوط به آن را ثبت کنید. اگر تصمیم گرفته اید وزن تان را کم کنید باید هر چیزی که در دهانتان می گذارید ثبت کنید اگر تصمیم گرفته اید برای یک رقابت ورزشی آماده شوید باید هر قدمی را که برمیدارید و تمرینی را که انجام
می دهید ثبت کنید و فقط کافی است همیشه یک دفترچه یادداشت و یک خودکار به همراه تان داشته باشید.
 می دانم که نوشتن این چیزها روی یک برگه ی کاغذ آن چنان کار بزرگی به نظر نمی رسد ولی ثبت پیشرفت ها و اشتباهات ام یکی از دلایل رسیدن من به موفقیت هایی ست که امروز دارم این فرآیند مجبورتان می کند تا درباره ی تصمیم گیری های تان آگاه باشید. ولی همان طور که جیم ران می گفت :”چیزی که انجام دادن اش راحت است انجام ندادن اش هم راحت است”جادوی این وظیفه در سختی اش نیست جادوی اش در انجام مکرر و به اندازه ی کافی این کارهای ساده برای برانگیختن معجزه ی اثر مرکب است. بنابراین چیزهای ساده ی زندگی تان را نادیده نگیرید چون همین ها باعث اتفاقات بزرگ در زندگی تان می شوند بزرگ ترین تفاوت موفق ها با ناموفق ها این است که موفق ها تمایل دارند کارهایی را انجام که ناموفق ها مایل به انجام شان نیستند. یادتان باشد که این موضوع در زمان هایی از زندگی تان موثر خواهد بود که با انتخاب های دشوار و خسته کننده مواجه هستید.
 از آنجایی که همه ی دستاوردهای شما نتیجه ی انتخاب های لحضه به لحضه ی شماست با تغییر این انتخاب ها قدرتی باور نکردنی برای تغییر زندگی تان خواهید داشت انتخاب های شما گام به گام و روز به روز اقدام تان را شکل می دهند. تا وقتی که آن ها به عادت های تان تبدیل می شوند تکرار آن ها را دائمی و همیشگی می کند شکست خوردن یک عادت است ،پیروز شدن هم همین طور حالا بیایید عادت های برنده شدن را دائم در زندگی تان تزریق کنید. عادت های مخرب را حذف کنید و عادت های مثبتی را که نیاز دارید ایجاد کنید و در این صورت می توانید زندگی تان را به هر مسیری که آرزویش را دارید هدایت کنید.
 

فصل سوم کتاب اثر مرکب: عادت ها

عادت ها هرچه قدیمی تر باشند بزرگ تر می شوند ریشه هایشان عمیق تر می شود و سخت تر از ریشه بیرون می آیند بعضی از آن ها خیلی بزرگ می شوند و ریشه های خیلی عمیقی پیدا می کنند طوری که حتی جرات نمی کنی از بین بردنشان تلاش کنی.
 دیکشنری مریام _وبستر واژه ی عادت را این گونه تعریف کرده است (یک رفتار اکتسابی که تقریبا یا کاملا غیر ارادی شده است ). داستان جالبی وجود دارد درباره ی مردی که به سرعت و چهار نعل با اسب اش می تاخت این طور به نظر می رسید که جای بسیار مهمی می رفتمردی که کنار جاده ایستاده بود فریادزد کجا می روی ؟مرد اسب سوار جواب داد نمی دانم از اسب بپرس!
 این داستان زندگی خیلی از مردم است آن ها سوار بر اسب عادت هایشان می تازند بدون این که بدانند کجا می روند
 وقت آن رسیده است که کنترل افسار را به دست بگیرید و زندگی تان را در مسیر رسیدن به جایی قرار دهید که واقعا می خواهید آن جا بروید. اگر با استفاده از خلبان خودکار زندگی می کنید و اجازه می دهید که عادت های تان شما را اراده کنند می خواهم که دلیل اش را بدانید و خودتان را از این دام رها کنید.
 به هر حال شما از همراهی من برخوردارید مطالعات روان شناسی نشان داده اند که ۹۵ درصد از همه ی چیزهایی که احساس می کنیم فکر می کنیم ،انجام می دهیم و به آن ها دست پیدا می کنیم در نتیجه ی یک عادت یاد گرفته شده است.
 ما با غرایز متولد شده ایم و البته بدون هیچ گونه عادتی ما عادت ها را در طول زمان پرورش می دهیم در دوران کودکی مجموعه ای از پاسخ های شرطی را یاد می گیریم که ما را به عکس العمل غیر ارادی (بدون فکر کردن ) در خیلی از موقعیت ها سوق می دهن. در زندگی روزمره تان زندگی کردن به صورت خودکار و غیر ارادی خوبی های خاص خودش را دارد اگر مجبور باشید که آگاهانه درباره ی هر یک گام های معمولی مثل درست کردن صبحانه ،رساندن بچه ها به مدرسه ،رفتن به محل کار و…فکر کنید زندگی تان از کار می افتد.
 شما احتمالا دندان هایتان را روزی دو بار و به صورت خودکار مسواک می زنید هیچ بحث فلسفی بزرگی در این کار نیست شما فقط انجام اش می دهید شما بلافاصله لحضه ای که پشت تان صندلی را لمس می کند کمربند ایمنی تان را می بندید هیچ فکر بعدی وجود ندارد. عادت ها و رویه های ما اجازه می دهند کم ترین انرژی آگاهانه را برای انجام کارهای روزمره مان استفاده کنیم آن ها کمک می کنند عاقل باشیم و ما را قادر می سازند که خیلی از موقعیت ها را از لحاظ منطقی و عقلانی خوب اداره کنیم و از آنجایی که مجبور نیستیم درباره ی این کارهای معمولی و پیش پا افتاده فکر کنیم می توانیم انرژی ذهنی مان را روی افکار و مطالب خلاقانه تر و غنی تر متمرکز کنیم عادت ها می توانند مفید باشند البته تا وقتی که عادت های خوبی باشند به همین سادگی.
 آدم های موفق از یک خصیصه ی مشترک برخوردارند همه ی آن ها عادت های خوب دارند البته معنی اش این نیست که عادت های بد نداشته باشند عادت های بد دارند ولی تعدادشان زیاد نیست. آدم های موفق لزومن باهوش تر یا با استعدادتر از بقیه نیستند بلکه عادت های شان آن ها را در مسیری قرار می دهد که آگاه تر ،باهوش تر،لایق تر ،آماده تر و با مهارت های بهتر شوند این فصل درباره ی تبدیل شدن به مخلوقی از عادت های قهرمانانه است.
 با تمرین و تکرار کافی هر رفتاری چه خوب باشد چه بد در طول زمان غیر ارادی می شود یعنی ما خیلی از عادت های مان را ناخودآگاه کسب می کنیم با الگو برداری از والدین مان پاسخ دهی به پیوند های محیطی و فرهنگی یا خلق مکانیزیم های الگو برداری ولی می توانیم آگاهانه تصمیم به تغییر آن ها بگیریم از آن جایی که هر عادتی را که دارید یاد گرفته اید می توانید آن هایی را که به سودتان نیستند از یاد ببرید. ریشه کن کردن عادت های بدی که مثل درخت بلوطی تنومند رشد کرده اند دشوار و پر دردسر خواهد بود برای انجام این کار به چیزی بزرگ تر از حتی با پشتکار ترین اراده ها نیاز خواهید داشت نیروی اراده به تنهایی نمی تواند آن را ریشه کن کند.
 تصور این که برای تغییر عادت هایتان فقط به اراده احتیاج دارید مثل این است که برای دور نگه داشتن یک خرس خاکستری گرسنه از زنبیل پیک نیک تان یک دستمال سفره روی آن بگذارید برای جنگیدن با خرس عادت های بدتان وسیله ی قدرتمند تری می خواهید.
 نیروی اراده را فراموش کنید حالا وقت استفاده از نیروی چرای تان است انتخاب های شما فقط زمانی معنی پیدا می کنند که آن ها را به آرزو ها و رویا هایتان ربط دهید عاقلانه ترین و برانگیزاننده ترین انتخاب ها آن هایی هستند که منطبق بر اهداف خود درونی و ارزش های والای تان باشند. شما باید چیزی را بخواهید که بدانید چرا آن را می خواهید وگرنه خیلی زود تسلیم می شوید چرای شما چیست؟ اگر می خواهید پیشرفتی قابل توجه در زندگی تان به وجود آورید باید یک دلیل داشته باشید و برای این که خودتان را مجبور کنید که بخواهید تغییراتی ضروری به وجود آورید چرای شما باید چیزی باشد که شما را به صورتی خارق العاده به هیجان آورد و برانگیزاند.
 باید برای سال های متمادی بخواهید که بلند شوید و تلاش کنید بنابراین چه چیزی ست که بیش تر از همه شما را به حرکت در می آورد شناسایی چرای تان بسیارمهم و حیاتی ست این چیزی ست که شما را به هیجان می آورد و همانی ست که مشتعل کننده ی اشتیاق سرچشمه ی جدیت و سوخت مداومت و پافشاری تان است.
 نیروی چرای شما همان چیزی ست که باعث می شود بتوانید به کار هایی خسته کننده ،پیش پا افتاده و پر زحمت بچسبید همه ی چگونه ها بی معنی خواهند بود.  اگر چراهای شما به اندازه ی کافی قدرتمند باشند تا وقتی آرزوها و انگیزه هایتان را درست انتخاب نکنید هر راه جدیدی را که برای بهتر کردن زندگی تان جست و جو می کنید رها خواهید کرد اگر نیروی چرای تان -آرزو هایتان -به اندازه ی کافی قدرتمند نباشد و ثبات تعهدتان به اندازه ی کافی قوی نباشد. شما هم مثل همان آدم هایی می شوید که اول سال برای سال پیش رو نیت انجام کار خاصی می کنند ولی خیلی زود تسلیم می شوند و بر می گردند به بی خیالی و بی توجهی در انتخاب های بد.
  نقطه ی دسترسی به نیروی چرای تان از طریق ارزش های اصلی و درونی شماست که هم تعریف می کنند چه کسی هستید و هم این که چه می خواهید.
 ارزش اصلی شما مثل قطب نمای درونی ،برج مراقبت و جی پی اس شخصی شما هستند و شبیه فیلتری عمل می کنند که از طریق آن ها تمامی نیازها، خواسته ها و وسوسه های زندگی تان را اداره می کنید و مطمئن می شوید که شما را به مقصد مورد نظرتان راهنمایی می کنند. تعیین و مشخص کردن کامل ارزش های اصلی یکی از مهم ترین قدم ها در هدایت زندگی تان به والاترین چشم انداز هایتان است در ضمن تعیین ارزش های اصلی کمک می کند زندگی تان را ساده تر و کارآمد تر کنید وقتی از ارزش های اصلی تان کاملا خبر دارید تصمیم گیری هم راحت تر اس.
 هر وقت با یک انتخاب روبه رو می شوید از خودتان بپرسید آیا این انتخاب با ارزش های اصلی من همخوانی دارد؟ اگر داشت انجام اش دهید و اگر نداشت انجام ندهید و بروید و پشت سرتان را هم نگاه نکنید در این صورت تمام نگرانی ها و تردیدهای تان از بین می روند. همه ی ما می توانیم انتخاب های قدرتمندانه داشته باشیم همه ی ما می توانیم با انتقاد نکردن از شانس ،تقدیر یا هر کس دیگری برای نتایج مان ،کنترل را به دست گیریم.
 این در توانایی ماست که باعث تغییر هر چیزی شویم جای این که اجازه دهیم تجارب درد ناک گذشته انرژی مان را تحلیل ببرند و موفقیت مان را تخریب کنند می توانیم از آن ها برای تامین سوختی استفاده کنیم که برای ایجاد تغییرات مثبت و سازنده می خواهیم. اثر مرکب همیشه فعال است و همیشه شما را به جاهایی خواهد برد ولی سوال این است که به کجا؟شما می توانید این نیروی بی پایان را مهار کنید و باعث شوید که شما را به ماورای آرزوهایتان ببرد ولی باید بدانید کجا می خواهید بروید ودر آرزو ی چه اهداف،رویا ها و مقاصدی هستید. موفق ترین آدم ها دنیا به این دلیل به موفقیت رسیده اند که چشم اندازشان را ترسیم کرده انر شخصی که هدف و انگیزه ای شفاف ،الزام آور ،برانگیزاننده و سوزان دارد حتی کسانی راکه جزو بهترین ها هستند همیشه شکست خواهد داد. شما فقط چیزهایی را می بینید ،تجربه می کنید و به دست می آورید که در جست و جویشان هستید اگر ندانید دنبال چه هستید مطمئن باشید به آن نمی رسید ما به طور ذاتی مخلوقاتی جست و جو کننده ی هدف هستیم مغزما همیشه در تلاش است تا جهان بیرونی را با آن چه که در جهان درونی مان می بینیم و انتظار داریم تطبیق دهد. بنابراین وقتی به مغزتان دستور می دهید در جست و جوی چیزهایی باشد که خواهان شان هستید شروع به دیدن آن ها می کنید در واقع مقصود آرزوهای شما احتمالا همیشه در اطرافتان وجود داشته اما ذهن و چشمان تان برای دیدن آن باز نبوده است این همان شیوه ای ست که قانون جاذبه طبق آن عمل می کند. قانون جاذبه یک جادوی مرموز درونی که به نظر می رسد، نیست بلکه بسیار ساده تر و عملی تر از آن است ما هرروز با میلیاردها محرک حسی (سمعی ،بصری و فیزیکی )از اطلاعات بمباران می شویم برای این که خودمان را از دیوانه شدن حفظ کنیم ۹۹/۹درصد از آن ها را نادیده می گیریم و فقط آن هایی را واقعا می بینیم ،می شنویم و تجربه می کنیم که ذهن مان روی آن ها تمرکز می کند. به همین خاطر است که وقتی به چیزی فکر می کنید به نظر می رسد آن را به طور معجزه آسایی به زندگی تان فرا می خوانید در واقع شما الان فقط چیزی را می بینید که از قبل در آن جا وجود داشته است شما واقعا آن را به زندگی تان جذب می کنید آن ها از قبل در آن جا و در دسترس شما بوده اند و شما فقط افکارتان را متمرکز کردید و ذهن تان را برای دیدن آن ها هدایت کردید درست است؟
 این موضوع اصلا اسرارآمیز و مبهم نیست در واقع کاملا منطقی ست حالا با این درک جدید هر چیزی که ذهن تان به آن فکر می کند و همه ی فکرهای اتفاقی در میان آن ۹۹/۹درصد فضای باقی مانده همانی ست که ذهن تان روی آن تمرکز خواهد کرد. این یک مثال پیش پا افتاده است (چون خیلی بدیهی و درست است)موقع خرید یک ماشین جدید ناگهان آن مدل را همه جا می بینید درست است؟به نظر می رسد که هزاران دستگاه از آن در خیابان تردد می کنند.
 در حالی که دیروز آن جا نبودند ولی آیا این موضوع واقعیت دارد؟البته که نه آن ها درتمام مدت همان جا بودند ولی شما به آن ها توجه نمی کردید بنابراین آن ها واقعا برای شما وجود نداشتند تا وقتی توجه تان را به آن ها معطوف کردید. وقتی اهداف تان را تعیین می کنید چیزی جدید را برای جست و جو و تمرکز به مغزتان می دهید این موضوع شبیه این است که به ذهن تان چشم های جدیدی می دهید تا از طریق آن ها همه ی مردم ،رویدادها ،مکالمات،منابع ،ایده ها و خلاقیتی که شما را احاطه کرده است ببینید.
 با این دید جدید ذهن تان شروع می کند به تطبیق دادن محیط خارج با آن چیزی که از درون خیلی از خواهان اش هستید یعنی هدف تان به همین سادگی ست بعد از این که آشکارا هدف تان را تعیین کردید در این که چگونه جهان را تجربه می کنید و ایده ها ،فرصت ها و دیگران را به زندگی تان فرا می خوانید تفاوتی عمیق به وجود می آید.
 در یکی از مصاحبه هایم با برایان تریسی ،او این موضوع را این گونه توضیح داد انسان های موفق ، اهداف خیلی صریح و شفافی دارند آن ها می دانند کیستند و دنبال چیستند آن ها اهداف شان را می نویسند و برای به دست آوردن شان برنامه ریزی می کنند. آدم های ناموفق اهدافشان را مثل تیله ای که در یک قوطی سرگردان است در سرشان حمل می کنند ما می گوییم هدفی که روی کاغذ نوشته نشده است صرفا یک خیال محض است همه خیال هایی در سر دارند ولی آن خیال ها مثل فشنگ هایی بدون باروت هستند. بدون هدف های مکتوب آدم ها تیرشان به سنگ می خورد و همین موضوع نقطه ی شروع برای رسیدن به اهدافتان است پیشنهاد می کنم همین امروز وقت بگذارید و فهرستی از مهم ترین اهدافتان را بنویسید.
 بیاید آن عادت های بد و تخریب کننده را ریشه کن کنیم و جای شان عادت های جدید و مثبت و سالم بکاریم.

پنج استراتژی برای ریشه کن کردن عادت های بد

۱-کشف محرک ها: که باعث به وجود آمدن عادت های بدتان می شوند را شناسایی کنید
۲- پاک سازی خانه :ازهرچیزی که عادت های بدتان را فعال می سازد خلاص شوید مثلا اگر میخواهید نوشیدن قهوه را کنار بگذارید قهوه سازتان را جمع کنید و آن کیف پراز قهوه تان را به همسایه خواب آلودتان بدهید
۳-جایگزین کردن:ببینید چه رفتار هایی را می توانید جایگزین یا حذف کنید یا اینکه تغییرشان دهید
۴-آرام شروع کنید :برای رهایی از عادت های بدتان گاهی لازم است آرام شروع کنید
۵-یا بپرید:برای خلاص شدن از عادت های بدتان لازم است یک باره عوض کنید

شش استراتژی برای ایجاد عادت های خوب

۱-خودتان را برای موفقیت آماده نگه دارید
۲-به اضافه کردن فکر کنید نه کم کردن
۳-کارهای تان را به دیگران بگویید
۴-یک همراه موفقیت پیدا کنید
۵-رقابت و رفاقت
۶-جشن بگیرید
 
تغییر سخت است چیزی وجود دارد که ۹۹ درصد آدم های شکست خورده و آدم های موفق در آن مشترک هستند همه ی آن ها از انجام دادن کار های مشابه نفرت دارند و تفاوت دراین است که آدم های موفق آن کار ها رابه هرحال انجام می دهند تغییر سخت است به همین خاطر است که مردم عادت های بدشان را عوض نمی کنند و خیلی از آن ها ناکام و ناخوش هستند.

صبور باشید

وقتی با موضوع ریشه کن کردن عادت های بد قدیمی و شروع عادت های جدید سرو کار دارید یادتان باشد صبور باشید. اگر بیست ،سی یا چهل سال یا بیش تر صرف تکرار رفتار هایی کرده اید که حالا سعی در تغییرشان دارید باید انتظار داشته باشید مدت زمان طولانی و تلاش زیادی را صرف کنید تا این که نتایج نهایی نمایان شوند. مطالعات علمی نشان داده اند الگوهای فکری و رفتاری که بارها تکرار شده اند چیزی به نام شیار عصبی ایجاد می کنند که مجموعه ای از نورون های عصبی متصل شده به هم هستند و الگوهای فکری یک عادت خاص را حمل می کنند توجه ،عادت را تغذیه می کند وقتی توجه مان را متوجه یک عادت می کنیم شیارهای عصبی را فعال می کنیم و اندیشه ها ،آرزوها و کارهای مرتبط با آن را آزاد می کنیم. خوشبختانه ،مغز ما منعطف است اگر توجه به آن عادت بد را متوقف کنیم آن شیارها ضعیف می شوند وقتی عادت های جدید را شکل می دهیم با هرتکرار ،شیارهای جدید را عمیق تر می کنیم تا سرانجام بر شیارهای قبلی غلبه کنند. ایجاد عادت های جدید (و شکل دادن به شیارهای جدید در مغز )کاری زمان بر است صبور باشید اگر از مسیرتان منحرف شده اید به خودتان بیایید خودتان را سرزنش نکنید و دوباره به مسیر درست برگردید.
 اشکالی ندارد همه ی ما اشتباه می کنیم فقط دوباره تلاش کنید استراتژی دیگری را امتحان کنید تعهد و پایداری تان را تقویت کنید وقتی به تلاش تان ادامه دهید نتایج بزرگی می گیرید.

فصل چهارم کتاب اثر مرکب: تکانش

قانون اول نیوتن را به یاد می آورید که به آن قانون اینرسی هم گفته می شود اجسام ساکن ،تمایل به سکون دارند. مگر این که نیرویی خارجی بر آن ها اعمال شود اجسام متحرک تمایل دارند به حرکت شان ادامه دهند مگر این که چیزی مانع تکانش آن ها شود. ایجاد تکانش راحت نیست ولی به محض این که آن را به وجود آوردید باید مراقب باشید آیا از دوران کودکی تان بازی چرخ و فلک یادتان مانده؟باچند نفر از دوستان تان دور هم جمع می شدید و به سختی چرخ و فلک را می چر خاندید وبعد همان طور که مشغول چرخاندن چرخ و فلک بودید آواز می خواندید.
 شروع کار همیشه کند بود و سخت اولین قدم یعنی به حرکت در آوردن چرخ و فلک ساکن همیشه سخت ترین مرحله بود مجبور بودید آن را بکشید و هل دهید چهره تان درهم می رفت و ناله و شکایت می کردید و با تمام وجود تلاش می کردید اولش به نظر می رسید که این طوری موفق نمی شوید در نهایت پس از تلاش زیاد و طولانی موفق می شدید به آن کمی سرعت دهید و همراهش بدوید.
 شما با برداشتن یک قدم کوچک و انجام یک عمل در هر زمان شروع می کنید و پیشرفت تان آرام و آهسته است اما به محض این که عادت تازه شکل گرفته تان شروع به تاثیر گذاری کرد تکانش بزرگ هم به شما ملحق می شود و موفقیت و نتایج تان به سرعت مرکب می شوند.
  آیا تا به حال شگفت زده نشده اید که چرا افراد موفق به موفقیت های بیشتری می رسند؟ ثروتمندان ،ثروتمند تر می شوند؟ آدم های خوشحال، خوشحال تر؟ و آدم های خوش شانس بیشتر شانس می آورند؟ آن ها به تکانش دست یافته اند.
وقتی به تکانش برسید بی وقفه شما را به جلو می برد. اما تکانش در هر دو سمت این معامله عمل می کند و می تواند به نفع شما یا علیه تان باشد از آن جایی که اثر مرکب همیشه موثر است اگر عادت های بدتان به حال خودشان رها شوند نیرویی ایجاد می کنند که شما را به قعر شرایط و عواقب شوم و غیر قابل کنترل می فرستد.
 

چگونه می توانید تکانش بزرگ رابه زندگی تان فرا خوانید ؟

۱-انتخاب هاو تصمیم های جدید بر اساس اهداف و ارزش های اصلی تان
۲-به کار بستن آن انتخاب ها از طریق رفتار های مثبت و سازنده
۳-تکرار کافی آن اقدامات و اعمال مثبت برای به وجود آمدن عادت های جدید
۴-تبدیل رویه ها و ریتم های رفتاری به کار های منظم روزانه
۵-ثابت قدم و پایدار ماندن برای یک دوره ی به اندازه کافی و طولانی

قدرت رویه ها:

بعضی از بهترین نیت ها و اهداف ما به این خاطر شکست می خورند که سیستم اجرایی مناسبی برایشان نداریم برای حل این مشکل ،نگرش ها و رفتار های جدید تان باید در رویه های روزانه،هفتگی و ماهانه گنجانده شوند تا باعث تغییراتی واقعی و مثبت شوند. یک رویه عملی ست که هرروز حتما انجام اش می دهید طوری که سرانجام مثل مسواک زدن یا بستن کمربند ایمنی آن رابه طور ناخودآگاه انجام دهید هرچه هدف بزرگتر باشد رویه های مان باید سخت تر و شدید تر باشند. برای ایجاد رویه های مفید و موثر اول باید تصمیم بگیرید می خواهید چه رفتار ها و عادت هایی را در خودتان نهادینه کنید.رویه های تان را بررسی کنید اگر کاری که سابق براین به شما انرژی می داد حالا یکسان و خسته کننده شده است یا دیگر نتایج فوق العاده ای به وجود نمی آورد تغییرش دهید.
 

ریتم رفتاری تان را پیدا کنید

وقتی رفتار های منظم روزانه تان به یک رویه تبدیل شدند باید از توالی آن مراحل برای ایجاد یک ریتم رفتاری استفاده کنید وقتی رفتار های منظم و اقدامات تان را با ریتم های منظم هفتگی،ماهانه،فصلی و سالانه تطبیق می دهید مثل این است که مقابل خانه تان فرش خوش آمد گویی برای تکانش بزرگ پهن می کنید.

فصل پنجم کتاب اثر مرکب: تاثیرات

امیدوارم تا اینجا متوجه شده باشید که انتخاب هایتان چقدر مهم هستند حتما آن انتخاب هایی که مهم به نظر نمی رسند وقتی مرکب شوند می توانند تاثیر فوق العاده ای روی زندگی تان بگذارند. در ضمندرباره ی این واقعیت صحبت کردیم که شما مسئول ۱۰۰درصد زندگی تان هستید شما به تنهایی مسئول انتخاب ها و اقدام های تان هستید.
 با این حال باید متوجه شده باشید که نیروهای قدرتمند خارجی هم روی انتخاب ها ،رفتارها و عادت های شما تاثیر می گذارند بیش تر آدم ها از کنترل زیرکانه و نامحسوسی که این نیرو ها روی زندگی شان دارند خبر ندارند برای این که خط سیر مثبت تان به سوی اهداف تان را حفظ کنید. باید این تاثیرات را بفهمید و کنترل کنید تا جای این که شما را از مسیرتان به سوی موفقیت منحرف کنند از شما پشتیبانی کنند تا به موفقیت برسید سه نوع از تاثیرات روی هرشخصی اثر می گذارند:
  • ورودی ها(چیزی که مغزتان را با آن تغذیه می کنید)
  • ارتباط ها (آدم هایی که وقت تان را با آن ها می گذارانید )
  • محیط (اطرافتان)

فصل ششم کتاب اثر مرکب: شتاب بخشی

وقتی شرایط عالی باشد همه چیز آسان است هیچ حواس پرتی و مزاحمتی وجود ندارد. فریب ها و وسوسه ها برای رها کردن تلاش تان اغوا کننده نیستند و هیچ چیزی قدم های شما را سست نمی کند. در ضمن این زمانی ست که اغلب آدم ها هم کارشان را خوب انجام می دهند وقتی شرایط سخت است مشکلات پیش می آیند فریب و وسوسه بزرگ است و همان وقتی ست که شما باید شایستگی تان رابرای پیشرفت اثبات کنید همان طور که جیم ران گفته بود:
آرزو نکنید که ای کاش آسان تر بود آرزو کنید که خودتان بهتر بودید

نتیجه گیری از کتاب اثر مرکب:

یادگیری بدون عمل بی فایده است
 انگیزش بدون عمل منجر می شود به خود فریبی
 
اثر مرکب و نتایجی که در زندگی تان آشکار خواهد کرد بهترین ابزارهای موفقیت هستندبا وجود اثر مرکب دیگر در آرزوی کسب موفقیت نخواهید ماند. اثر مرکب ابزاری است که وقتی با اقدامات مثبت و پایدار ترکیب می شود تفاوتی واقعی و پایدار در زندگی تان به وجود می آورد. اجازه دهید این کتاب و فلسفه ی آن راهنمای شما باشد ایده ها و استراتژی های موفقیت موجود در این کتاب را درک کنید و به کار ببندید تا برایتان نتایج واقعی ،ملموس و قابل اندازه گیری ایجاد کنند. هر وقت متوجه شدید عادت های بد غیر مهم وبه ظاهر بی ضرر به زندگی شما رخنه کرده اند این کتاب را ورق بزنید. وقت آن است که یک انتخاب جدید کنید انتخاب کنید که اجازه ندهید پنج سال آینده ادامه ی سال های قبلی باشد.
انتخاب کنید که زندگی تان را تغییر دهید یک بار و برای همیشه بیایید پنج سال آینده ی زندگی تان را فوق العاده متفاوت از پنج سال قبل بسازید. امیدوارم که حالا چشم بند تان را برداشته باشید شما درباره ی آن چه که برای کسب موفقیت لازم است حقیقت را می دانید دیگر هیچ عذر و بهانه ای ندارید مثل من شما هم دیگر با جدید ترین حیله ها یا راه حل های سریع اغفال نمی شوید. بلکه روی اقدامات ساده اما عمیقی متمرکز می مانید که شما را در جهت رسیدن به آرزو هایتان هدایت خواهد کرد. پی برده اید که وقتی متعهد به انتخاب های مثبت لحضه به لحضه هستید (با وجود نبود نتایج مشهود یا آنی ) اثر مرکب شما را به سطحی از موفقیت می رساند که مبهوت تان می کند و دوستان ،خانواده و رقبای تان را متحیر خواهد کرد.
وقتی نسبت به نیروی چرای تان صادق باشید و درباره ی رفتارها وعادت ها ی جدیدتان استوار باقی بمانید ،تکانش ،شما را به سرعت جلو خواهد برد و بعد با وجود آن تکانش و اقدامات مثبت پایدار غیرممکن است که پنج سال آینده تان مثل گذشته باشد برعکس وقتی اثر مرکب را به خدمت می گیرید موفقیتی را تجربه می کنید که شرط می بندم در حال حاضر نمی توانید حتی تصورش کنید

 

 

 منبع